Sexuální harašení mezi gupkama

Nová studie z Macquarie University odhalila, že samci gupek trpí až 3x větší mortalitou v přítomnosti samic. Samci totiž stráví téměř polovinu života naháněním opačného pohlaví a dochází tedy kromě zvýšené úmrtnosti i k jakémusi sexuálnímu harašení samic, které je v živočišné říši docela běžné.  

Samci jsou tak aktivní a dotěrní, protože na rozdíl od jiných rybek je jejich tvorba spermatu nízkoenergetická a mohou se tedy častěji pářit. Samice se naproti tomu chtějí pářit méně, protože tvorba vajíček je dlouhá a náročná.

Jak se zdá, tak samicím tahle sexuální dotěrnost moc nevadí. Jejich růst, apetit k jídlu, sociální chování (občas se odpojily od hejna) a počet mláďat zůstal neměnný jak v nádrži se samci, tak bez nich.

„Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že sexuální obtěžování na samicích na ně nemá v podstatě žádný vliv. Sledovali jsme gupky 6 měsíců a nezjistili jsme žádné rozdíly v růstu nebo počtu mláďat, které rodí bez přítomnosti samců,“ prohlásila vedoucí výzkumu, Michelle Jerry.

autor: UrbiCZ

publikováno: Únor 23, 2017

sekce: Novinky

Přihlásit se - pokud chcete mít možnost editovat Váš příspěvek, musíte se zaregistrovat a poté přihlásit.

Napsat komentář