3 rostliny pro začínající akvaristy

Dnes si představíme 3 rostliny, které doporučí každý zkušený akvarista tomu začínajícímu a to sice anubis Barterův (anubias barteri var. barteri), hnědovku křídlatou (microsorum pteropus) a loděnku Barbierovu (taxiphyllum barbieri), též známou jako jávský mech.

Akvarijní rostlinky obecně

Submersní (rostoucí pod vodou) rostliny stejně jako ty emerzní (rostoucí nad vodou) prochází fotosyntézou. To znamená, že pro správný a rychlý růst potřebují dostatek světla, oxidu uhličitého, živin a vody.

Světlo v akváriu je zajištěno nejčastěji formou LED nebo zářivkou. Samozřejmě každá rostlinka potřebuje jinou intenzitu osvětlení, a proto je nutné si předem zjistit její náročnost na světlo. Druhy zmíněné v tomto článku jsou nenáročné a dočetl jsem se, že třeba loděnku Barbierovu je možné pěstovat i bez umělého osvětlení. Ovšem pokud ho dostane, bude prospívat lépe.

Oxid uhličitý (CO2) můžeme do nádrže uměle dodávat, ale tyto rostlinky ho opět toliko nepotřebují. Ovšem zde zase platí, že pokud ho přidáme, budou růst daleko lépe. CO2 se do nádrže dostane i pomocí rybek (vylučují ho z těla během dýchání) a z okolního vzduchu (pomocí filtru, který čeří vodu).

Živiny dodáme například formou substrátu či tekutého hnojiva. Potřebujeme dodat makroživiny a mikroživiny. Ovšem světlo a CO2 jsou důležitější. Nedostatek světla způsobí to, že rostlina zhnědne a uhyne. Mezi makroživiny patří dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Dusík a fosfor se dostává v dostatečném množství do akvária formou rybích výkalů a nespotřebovaného jídla. Draslík stejně tak, ale v mnohem menším množství, proto je ho v některých případech nutné spolu s mikroživinami dodat. Já osobně používám Aqua Soil Amazonia, který obsahuje všechny potřebné látky, ale v záloze mám lahvičku s tekutým hnojivem pro případ, že rostliny nebudou prospívat. Ostatně ze substrátu tyto důležité látky časem vyprchají a budete je muset tak či onak dodávat tekutým hnojivem. Tato tekutá hnojiva nejčastěji obsahují draslík a mikroživiny (železo, magnesium, …). Neobsahují dusík a fosfor, protože těch je v nádrži dostatek (pokud tedy máme rybky) a v případě, že jich dodáme moc, může se objevit řasa. Zde můžete najít případy, jak může rostlinka vypadat v případě nedostatku různých živin.

Hnědovka křídlatá (Microsorum pteropus)

Anglický název: Java Fern
Místo původu: Asie
Teplota vody: 20 – 28 °C
PH vody: 6 – 8

První z nenáročných rostlinek. Dorůstá až 30 centimetrů a umisťujeme ji do zadní části akvária. Ideální je rostlinku připevnit ke dřevu nebo kamenu vlascem či lepidlem, protože kořeny v substrátu často odumírají. Časem hnědovka ke dřevu přiroste a vlasec můžeme oddělat. Je odolná vůči rybkám, protože má velice pevné listy, takže se nemusíme bát nějakých okousaných míst. Je údajně také vhodná do brakických akvárií. Množíme dělením rizomu (vertikální hlavní kořen, ze kterého rostou jednotlivé listy). Na jednotlivých listech často vyrůstají tmavé kořínky, na kterých se objevují nové lístky, které představují v podstatě mladé rostlinky, takže stačí ustřihnout a přivázat opět vlascem k nějakému hardscapu.

Je nenáročná na světlo, CO2 a živiny. Postačí CO2 distribuované rybičkami a vzduchem. Pokud chceme ovšem rychle rostoucí a nádhernou rostlinku, CO2 pravidelně uměle přidáváme. Živiny pak ve formě rybích výkalů a krmiva. V případě, že rostlinka neprospívá, vyhledáme si na výše zmíněném webu, jaký prvek ji chybí, a podle toho dokoupíme hnojivo.

Anubis Barterův (Anubias barteri var. barteri)

Anglický název: Giant Anubias
Místo původu: Afrika
Teplota vody: 22 – 28 °C
PH vody: 6 – 8

Další, až 30 centimetrová rostlina, která má v podstatě stejné nároky jako hnědovka. Kořeny můžeme zasadit do substrátu, ale rizom musí zůstat nad ním. Nejlepší je však anubis přikurtovat k poréznímu kořenu či kamenu. Časem se k němu hezky přichytí. Listy obdobně jako u hnědovky pevné a odolné. Snese i jemně brakickou vodu. Množíme dělením rizomu. Velice pomalý růst. Světlo, oxid uhličitý a živiny stejně jako u předchozí rostliny. Existuje i anubis zakrslý (anubias barteri var. nana), který dorůstá maximálně do 10 cm a je vhodný i do popředí akvária.

Loděnka Barbierova (Taxiphyllum Barbieri)

Anglický název: Java moss
Místo původu: Asie
Teplota vody: 15-30 °C
PH vody: 5 – 8

Mezi akvaristy se jí říká jávský mech. Existuje mnoho druhů mechů. Osobně mám zkušenosti s loděnkou Barbierovou a loděnkou „Peacock“. Mech nastříháme nebo natrháme na menší kousky a přivážeme či přilepíme ke kořenu či kamenu. Po čase vyroste a vytvoří hustý porost. Můžeme nastříhat (je jedno, kde stříhneme) nebo natrhat další kousky a tím ho v podstatě množíme. Tempo růstu je pomalé.

Prosperuje i v horších světelných podmínkách. Živiny dodávají ryby a krmivo. Pokud rostlinka nebude mít dostatek některých ze základních živin, dokoupíme tekuté hnojivo a dodáme je. Můžeme dodávat i CO2, ale já mám zkušenosti, že postačí oxid dodávaný rybkami a vzduchem.

autor: UrbiCZ

publikováno: Únor 4, 2017

sekce: Články

Přihlásit se - pokud chcete mít možnost editovat Váš příspěvek, musíte se zaregistrovat a poté přihlásit.

Napsat komentář